Zítra zazáří v Plzni betlémské světlo (Mladá fronta DNES)

22.12.2009 00:00

Mladá fronta DNES - Plzeňský kraj, 22. 12. 2009, autor: -mšv-, str. 3

Symbolu Vánoc požehná v katedrále svatého Bartoloměje biskup František Radkovský

Plzeň - Už zítra se díky skautům rozzáří Plzeň betlémským světlem. Už ráno přinesou světlo na náměstí Republiky. Tam tento symbol Vánoc požehná v katedrále svatého Bartoloměje biskup František Radkovský. Po mši a adventní písni budou skauti betlémské světlo rozdávat zájemcům. V posledních letech jich rozdali přibližně pět tisíc.

Někteří lidé chodí s vlastními sklenicemi nebo lucernami a od skautů si pouze vypůjčí plamínek, který světlo představuje. „Svíčkami si budou lidé moci od skautů připálit,“ vysvětlil Petr Vaněk, předseda Okresní rady Junáka Plzeň-město.

Zájemci dostanou světlo také na dalších místech, především v kostelech. Hendikepovaným lidem a seniorům donesou vánoční symbol až domů. „V neděli je roznášeli do Domova pro seniory svatého Jiří, do dětského domova Domino nebo do Nemocnice svatého Jiří,“ řekla mluvčí plzeňského biskupství Alena Ouředníková.

Světlo od skautů si mnohdy odnesou i nevěřící. „Hodně lidí jej vnímá jako vánoční tradici. Přijdou se podívat na betlém a odcházejí s plamínkem v lucerničce,“ sdělil Jan Boček, který se stará o roznos světla v Plzni. Skauti rozvážejí betlémské světlo po republice vlakem, aby se dostalo do co nejvíce domácností. V sobotu odpoledne dorazilo na plzeňské hlavní nádraží, kde jej vyzvedli skauti z křesťanského střediska Ichthys.

Plamínek, zapálený v místě narození Ježíše Krista, do Česka putuje z Vídně, kde ho rakouští skauti předali skautským delegacím z celé Evropy. Tahle vánoční tradice vznikla v Rakousku, kdy malý plamínek přicestoval v roce 1986 letadlem do města Lince.

* Kdy a kam v Plzni pro betlémské světlo

Katedrála sv. Bartoloměje
středa 23. prosince 8 hod.:
mše a uvítání světla
středa 23. prosince 14 - 18 hod.
čtvrtek 24. prosince 9 - 17 hod.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie (kostel „U Františkánů“)
čtvrtek 24. prosince 13 - 17 hod.

Kostel „U Redemptoristů“ (na Chodském náměstí)
čtvrtek 24. prosince 13 - 17.30
hod. (v době konání mše od 16 do
17 hod. se světlo nevydává)

Kostel sv. Martina a Prokopa (v Lobzích)
čtvrtek 24. prosince 17 - 18 hod.

 

Článek ke stažení

Vyhledávání

Kontakt

Junák - svaz skautů a skautek ČR, okres Plzeň-město Americká 29
301 00 PLZEŇ

www.skauting.cz/plzen
+ 420 732 408 769 (předseda)
+ 420 605 804 134 (místopřed.)