Skautku Rakšu komunisté nezlomili (Mladá fronta DNES)

10.08.2009 00:00

ladá fronta DNES - plzeňský kraj, 10. 8. 2009, autor: Markéta Sanalla, str. 1

 

Plzeň - Doživotí. Takový trest si před 60 lety vyslechla u soudu plzeňská skautská vedoucí Dagmar Skálová. Statečná žena se totiž podílela na přípravě protikomunistického státního převratu. V sobotu na Dagmar Skálovou zavzpomínali na plzeňském Ústředním hřbitově, kde je pohřbena, nejen plzeňští skauti.

Její skautské jméno bylo Rakša. V květnu 1949 byla součástí akce, kterou s cílem svrhnout totalitní režim organizovali major Květoslav Prokeš a právník Jaroslav Borkovec. „Jako skautská vedoucí měla společně s dalšími skauty zajišťovat spojení mezi povstalci a lékařské ošetření. Pokus o puč v květnu 1949 byl ovšem prozrazen a Dagmar Skálová byla zatčena,“ vypráví Petr Vaněk, předseda plzeňské rady Junáka.

Statečná i v doživotní cele Už v srpnu soud vynášel rozsudky. Pro Skálovou doživotí. „Z desítek členů skautské skupiny zapojených nějakým způsobem do akce bylo v tomto procesu odsouzeno pouze několik. Druhý nejvyšší trest, 20 let, z nich dostal Jiří Navrátil,“ konstatuje Vaněk.
Z doživotního trestu strávila Dagmar Skálová ve vězení dlouhých šestnáct let. Nepoddala se však ani za mřížemi: v roce 1956 spolu s dalšími ženami napsala protestní dopis o porušování lidských práv v tehdejším Československu generálnímu tajemníkovi OSN, což vedlo k odkladu jejího propuštění z věznice.

Pokračování na straně B2

Skautku Rakšu komunisté nezlomili ani ve vězení

Pokračování ze strany B1
Za svůj životní postoj založený na skautských ideálech svobody, demokracie a odpovědnosti vůči svému okolí byla Dagmar Skálová v roce 1997 vyznamenána Řádem T. G. M.
V roce 1992 vyprávěla Dagmar Skálová své vzpomínky autorům Kroniky čs. skautského hnutí. „Tu skautskou část akce v roce 1949 řídil Jirka Navrátil, tenkrát vedoucí pražské vodní Dvojky. Můj manžel Dr. Karel Skála - Čil, byl tenkrát vysokým úředníkem na ministerstvu vnitra a já jsem od něj dostávala a dál předávala důležité zprávy. Moji skauti, kterým už bylo alespoň 18 let, měli působit jako spojky. Předpokládal se klidný průběh,“ připomněla Skálová obrysy plánu.

Všechno to tehdy mělo začít v Dejvicích. „Po obsazení kasáren a osvobození generála Kutlvašra z vězení měla být obsazena ministerstva, rozhlas a utvořena nová vláda. Kdosi, snad manželka kteréhosi důstojníka, ale všechno prozradila. Bezpečnost v noci obklíčila Dejvice,“ uvedla pamětnice.

A začalo zatýkání Pro jejího muže si přišli ráno a pro ni večer 17. května. „Ručník a kartáček na zuby jsem měla připravené v tašce a ještě jsem stačila vynést přes plot psací stroj. Z protější stráně dům hlídala Bezpečnost. Všechny nás rozdělili do skupin. Mě postavili do čela té, kterou nazvali Třetí skautská. Můj osud mě v té chvíli příliš nezajímal. Šlo o mé kluky. Podařilo se mi vzkázat jim, aby vypovídali všichni stejně, že si mysleli, že se jedná o noční skautskou hru. Nakonec se mi povedlo neuvěřitelné: ze třiadvaceti skautů jich bylo čtrnáct osvobozeno!“ připomněla Dagmar Skálová.
„Cestou ze soudní síně mi pak povídá bachařka: Skálová, co jste tak veselá? To jdete domů? Já na ni, že ne, že mám doživotí. Nevěřila mi. A já přitom myslela na kluky z našeho skautského střediska, na ty, kteří snad ve stejné chvíli odcházeli domů,“ vysvětlovala v roce 1992 Dagmar Skálová.

 

Článek ke stažení

Vyhledávání

Kontakt

Junák - svaz skautů a skautek ČR, okres Plzeň-město Americká 29
301 00 PLZEŇ

www.skauting.cz/plzen
+ 420 732 408 769 (předseda)
+ 420 605 804 134 (místopřed.)