Skauti vyzývají k účasti na pietním shromáždění Židovské obce

13.01.2008 14:42

Plzeň, 13. 1. 2008

Plzeňští skauti vyzývají širokou veřejnost k účasti na pietním náboženském shromáždění pořádaném Židovskou obcí Plzeň v sobotu 19. ledna od 14.00 před Velkou synagogou v Plzni. Účast na této akci pokládají za vyjádření pokojného, ale rozhodného nesouhlasu občanské veřejnosti s neonacistickými a antisemitskými aktivitami v ČR.  

 

Na 19. leden je v Plzni ohlášena demonstrace s neonacistickým podtextem. V reakci na tuto demonstraci a hlavně jako připomenutí životů umučených obětí transportů plzeňských Židů za 2. světové války pořádá Židovská obec Plzeň pietní náboženské shromáždění před Velkou synagogou v Sadech Pětatřicátníků. Junák – svaz skautů a skautek ČR byl v listopadu předchozího roku jedním ze spolupořadatelů protestní demonstrace proti zamýšlenému pochodu neonacistů pražským Židovským městem v den výročí „křišťálové noci“. I nyní vyjadřují skauti jednoznačnou podporu občanskému protestu proti ohlášenému průvodu extremistů. „Skauting je výchovou mladých lidí k aktivnímu a zodpovědnému občanství. Proto se pietního shromáždění budeme samozřejmě účastnit a podporujeme plzeňskou Židovskou obec Plzeň v jeho pořádání. Extrémním projevům lidské hlouposti je třeba nastavit zrcadlo. Nechceme, aby Plzeň získala nálepku města, kde mohou neonacisti pochodovat, aniž by k tomu občanská společnost důrazně vyjádřila svůj odmítavý postoj,“ vysvětluje zapojení skautů Petr Vaněk, předseda Okresní rady Junáka.

 

Skauti vyzývají k účasti na pietním shromáždění své dospělé členy i širokou veřejnost. Za účelem šíření povědomí o této akci hlavně mezi mladými lidmi připravili vlastní plakáty. Zároveň budou pomáhat organizátorům z plzeňské Židovské obce se zajištěním pořadatelské služby. 

 

Skauting je celosvětové výchovné hnutí vedoucí mladé lidi k samostatnosti a spolupráci. Skauting spojuje 40 miliónů skautek a skautů v 214 zemích světa. V roce 2007 oslavil skauting 100 let své existence.

 

________________________________________

 

Více informací podá:

Bc. Kateřina Podaná – místopředsedkyně Okresní rady Junáka Plzeň-město

tel.: 777 085 704, e-mail: katerina.podana@skaut.cz 

 

 

TZ ke stažení

 

Vyhledávání

Kontakt

Junák - svaz skautů a skautek ČR, okres Plzeň-město Americká 29
301 00 PLZEŇ

www.skauting.cz/plzen
+ 420 732 408 769 (předseda)
+ 420 605 804 134 (místopřed.)