Skauti staví školu v Africe. I v Plzni.

05.10.2009 00:00

Plzeň
Plzeňští skauti a skautky se i letos zapojují ve dnech 6. až 8. října do 6. ročníku celostátní sbírky „Postavme školu v Africe“ na pomoc školství v Etiopii. Zájemci mohou přispět v centru Plzně dvojicím skautů do zapečetěných kasiček, navštívit informační stánek v Kopeckého sadech nebo se zúčastnit jednoho ze čtyř doprovodných koncertů, kde zahraje celkem osm hudebních skupin. 6. ročník sbírky pořádá Junák – svaz skautů a skautek ČR ve spolupráci se společností Člověk v tísni. Z výtěžku minulých ročníků se dosud postavilo devět škol pro téměř 2 000 dětí.

„V Etiopii může do školy chodit pouze polovina dětí a negramotnost zde dosahuje 60 %. V některých venkovských třídách je najednou až 150 žáků, kterým chybí učebnice a vyučují je často učitelé bez potřebné kvalifikace. Některé děti dochází do školy více než 10 km,“ vyjmenovává problémy etiopského školství Petra Vacková, koordinátorka sbírky „Postavme školu v Africe“ v Plzni. „V loňském roce se nám díky štědrosti Plzeňanů podařilo přispět na stavbu škol částkou 47 109 Kč a v podobný výsledek doufáme i letos. Pro veřejnost jsme připravili bohatý doprovodný hudební program a informační stánek v Kopeckého sadech. Žáky vybraných základních škol čekají opět takzvané projektové dny, při kterých se dozví mnohé o problémech dětí v etiopských školách, pro studenty gymnázií jsou připravené besedy na stejné téma,“ přibližuje program sbírky v Plzni Petra Vacková.

Informační stánek sbírky může veřejnost navštívit v Kopeckého sadech na konci Františkánské ulice od úterý do čtvrtka v době od 10 do 18 hodin. Najde zde informace o projektu „Postavme školu v Africe“, originální trička i další propagační předměty. V úterý 6. října ve 20.30 hodin začíná benefiční koncert v Hi-fi klubu na nám. Republiky 12, kde vystoupí skupiny Duo My tři a Aftersix. Na středu 7. října jsou přichystány koncerty hned dva: v A.C.W. Saloonu v Kolárově ulici 18 zahrají skupiny Stop Time Trio a ZaTrest, v Music Clubu Pod lampou v Havířské ulici 11 hrají kapely Nebylo nás pět a Datura. Poslední benefiční koncert se uskuteční opět v Hi-fi klubu na nám. Republiky 12 ve čtvrtek 8. října, kdy od 20 hodin zahrají skupiny Na rozcestí a Perníková chaloupka. Skautští pořadatelé doufají, že koncerty plzeňskou veřejnost zaujmou a ta svou hojnou účastí sbírku podpoří. Veškerý výtěžek z koncertů totiž putuje na konto projektu „Postavme školu v Africe“. Více informací o sbírce a celém projektu je možné najít na stránkách www.skolavafrice.cz. Příspěvky na etiopské školy lze také zasílat přímo na konto sbírky 222 444 555/0300 nebo prostřednictvím dárcovské SMS zaslané ve tvaru DMS AFRIKA na číslo 87777, kdy na konto projektu bude připsáno 27 Kč.

V Plzni se skautingu věnuje na 1 300 dětí i dospělých, kteří se sdružují ve 49 dětských oddílech a šesti klubech dospělých. Skauting nabízí dětem pestrý program a příležitost být členem týmu, prožívat s kamarády život naplno, rozvíjet se a hledat svůj životní směr. Kromě letních táborů a celoroční pestré oddílové činnosti skauti v Plzni například o Vánocích roznášejí Betlémské světlo, organizují sbírku KAPKA nebo Postavme školu v Africe a pořádají mnohé akce pro veřejnost. Více informací je možné nalézt na internetových stránkách plzeňských skautů www.skauting.cz/plzen.

Skautské hnutí v roce 2007 oslavilo 100 let své existence. Za tu dobu se rozrostlo do 216 zemí světa, má 40 milionů členů a v České republice prošlo skautskými oddíly na půl milionu lidí.

Více informací:
Petra Vacková - koordinátorka akce
tel.: 776 385 766, e-mail: veverkapetra@gmail.com

 

TZ ke stažení

Vyhledávání

Kontakt

Junák - svaz skautů a skautek ČR, okres Plzeň-město Americká 29
301 00 PLZEŇ

www.skauting.cz/plzen
+ 420 732 408 769 (předseda)
+ 420 605 804 134 (místopřed.)