Skauti přivezli světlo z Betléma, rozdají ho lidem (Mladá fronta DNES)

21.12.2009 00:00

Mladá fronta DNES - Plzeňský kraj, 21. 12. 2009, autor: -mšv-, str. 1

 

Plzeň - Betlémské světlo, symbol míru, přátelství a pokoje, dorazilo v sobotu odpoledne do Plzně. Postarali se o to skauti ze střediska Ichthys.

Biskup František Radkovský betlémskému světlu požehná den před Štědrým dnem v osm hodin v katedrále svatého Bartoloměje na náměstí Republiky.

„Poté ho v katedrále budou skauti rozdávat všem zájemcům. Na Štědrý den bude světlo k dispozici i na dalších místech v Plzni,“ prozradila mluvčí plzeňského Junáka Eva Haunerová.

Betlémské světlo představuje malý, chvějící se plamínek a skauti světélko přivážejí do Plzně od roku 1990. „Nezapomínáme ani na nemocné a opuštěné lidi. Těm roznášíme světlo přímo do jejich domovů, abychom jim udělali radost. Každoročně navštěvujeme také domovy důchodců. Na roznášení světla se podílí každý rok asi 100 skautů a skautek ze střediska Ichthys a oddílů Kalahari a Hiawatha,“ popsal Jan Boček, koordinátor roznosu betlémského světla v Plzni.

Novodobá tradice z Rakouska Světélko zažehnuté v místě narození Ježíše Krista k nám tradičně putuje z Vídně, kde ho rakouští skauti předali skautským delegacím z celé Evropy. Tato novodobá vánoční tradice vznikla v Rakousku v roce 1986.

Kromě betlémského světla nabízejí skauti před Vánocemi dárky a vlastnoruční výrobky, kterými poskytují peníze plzeňskému sdružení Ty a Já, jehož cílem je pomáhat tělesně či mentálně handicapovaným dětem a mládeži začlenit se do běžného života.

 

Článek ke stažení

Vyhledávání

Kontakt

Junák - svaz skautů a skautek ČR, okres Plzeň-město Americká 29
301 00 PLZEŇ

www.skauting.cz/plzen
+ 420 732 408 769 (předseda)
+ 420 605 804 134 (místopřed.)