Přišly se rozloučit desítky přátel (Mladá fronta DNES)

14.07.2009 00:00

Mladá fronta DNES - plzeňský kraj, 14. 7. 2009, autor: -jak-, str. 1

 

Plzeň - Desítky skautů, politických vězňů, legionářů, trempů a přátel se včera dopoledne loučily s nestorem plzeňského skautingu Václavem Kuttanem - Wapuskem v obřadní síni plzeňského Ústředního hřbitova. Nejstarší plzeňský skaut zemřel po nemoci 3. července ve věku nedožitých 90 let.
Byl vzorem pro půl Plzně „U dětí měl naprosto přirozenou autoritu. Byl vzorem pro polovinu Plzně. Jeho oddílem prošla řada lékařů, techniků i politiků,“ vzpomínal historik Západočeského muzea Petr Braun, který se Kuttanem a jeho turistickým oddílem potkal v polovině osmdesátých let na archeologickém výzkumu v Temelíně.
Václav Kuttan byl členem skautského střediska Jožky Knappa v Plzni, které také několik let vedl.
Jedním z desítek skautů, kteří přišli včera vyprovodit Wapuska na jeho poslední cestu, byl i náměstek plzeňského primátora Petr Náhlík.
„Setkal jsem se s ním v Junáku i v Tisu (Svazu pro ochranu přírody a krajiny),“ řekl Náhlík, který chodil do oddílu s Kuttanovou dcerou.
„Především ale již čtvrt století potkávám mnoho skvělých lidí, kteří prošli jeho výchovou. Nikdo z nich mne nikdy nezklamal,“ prohlásil Petr Náhlík a zavzpomínal, jak potkával Václava Kuttana s jeho psíkem na výpravách do lesů ještě před deseti lety. „Byl pro nás kamarádem, který i přes svůj vysoký věk zůstal mladý duchem,“ přidal se skaut přezdívaný Grizzly.
„Zůstal sám sebou a zachoval si svou čest,“ znělo nejčastěji při včerejším rozloučení s Václavem Kuttanem. „Málokdo přitom ví, že se nebál a pomáhal našim nejbližším, když jsme byli zavření,“ připomněl politický vězeň Miloslav Petrovský, který strávil v komunistickém vězení v sedmdesátých letech čtrnáct a půl roku. „Kamarádství pro něj totiž nebylo prázdným pojmem, ale něčím, co zavazuje na celý život,“ dodal Petrovský.
Stejně jako Václav Kuttan to vnímaly i desítky jeho přátel nejrůznějšího věku, kteří mu včera v 10 hodin přišly vzdát poslední hold do obřadní síně Ústředního hřbitova v Plzni.

Článek ke stažení

Vyhledávání

Kontakt

Junák - svaz skautů a skautek ČR, okres Plzeň-město Americká 29
301 00 PLZEŇ

www.skauting.cz/plzen
+ 420 732 408 769 (předseda)
+ 420 605 804 134 (místopřed.)