Plzeňští skauti se aktivně zapojí do oslav osvobození města

30.04.2010 22:23

 Plzeňští skauti se letos aktivně zapojí do programu květnových oslav 65. výročí osvobození města Plzně americkou armádou. V sobotu 1. května přichystají celodenní program plný netradičních aktivit pro děti a rodiče na náměstí Republiky. Více než desítka skautů bude také po dobu 6 dnů dělat průvodce válečným veteránům z Ameriky a Belgie. Další skauti budou držet čestnou stráž u plzeňských pomníků či jako členové pořadatelské služby doprovodí v neděli 2. května kolonu vojenských historických vozidel na Klatovské třídě. Tímto způsobem podporuje místní Okresní rada Junáka město Plzeň v pořádání Slavností svobody.


„Hlavní část programu skautů pod názvem Skauti dětem bude probíhat v sobotu 1. května od 10 do 16 hodin na náměstí Republiky v prostoru mezi katedrálou a radnicí. Zde na holky a kluky čeká velká trampolína, závody koloběžek, hromadné aktivity s barevným padákem, ukázky lasování a žonglování, bludiště, malování na obličej, řada tvořivých aktivit a mnoho dalšího. Za splnění úkolů bude možné získat drobné odměny,“ představuje nabídku skautů Kateřina Podaná – místopředsedkyně Okresní rady Junáka Plzeň-město. „Ti, kdo se u nás zastaví, mohou nahlédnout také do tee-pee či podsadových stanů a dozvědět se mnohé o skautingu v Plzni,“ doplňuje Kateřina Podaná.

Čtrnáct skautů a skautek studujících na středních a vysokých školách bude po dobu Slavností svobody, celkem 6 dní, dělat osobní průvodce a překladatele válečným veteránům z Ameriky a Belgie. Proto, aby se mohli stát průvodci veteránům, museli prokázat nejen dobrou znalost anglického nebo francouzského jazyka. Skauty bude možné také spatřit jako čestnou stráž u pomníků Díky Ameriko na Americké třídě a dalších pomníků v Husově třídě, na Chodském náměstí a náměstí Míru. V neděli 2. května budou od 11 hodin jako pořadatelé doprovázet Convoy of Liberty - kolonu vojenských historických vozidel na Klatovské třídě. 

„Velice si vážíme této možnosti spolupracovat s městem Plzeň na pořádání letošních Slavnostní svobody. Zároveň tímto způsobem můžeme poděkovat a vzdát úctu těm, kteří před 65 lety osvobodili naše město,“ uzavírá Kateřina Podaná. 

V Plzni se skautingu věnuje více než 1300 dětí i dospělých, kteří se sdružují ve 49 dětských oddílech a šesti klubech dospělých. Skauting nabízí dětem pestrý program a příležitost být členem týmu, prožívat s kamarády život naplno, rozvíjet se a hledat svůj životní směr. Kromě letních táborů a celoroční pestré oddílové činnosti skauti v Plzni například roznášejí o Vánocích Betlémské světlo nebo organizují sbírku Postavme školu v Africe a pořádají mnohé akce pro veřejnost. Skautské hnutí v roce 2007 oslavilo 100 let své existence. Za tu dobu se rozrostlo do 216 zemí světa, má 40 milionů členů a v České republice prošlo skautskými oddíly na půl milionu lidí. 

Vyhledávání

Kontakt

Junák - svaz skautů a skautek ČR, okres Plzeň-město Americká 29
301 00 PLZEŇ

www.skauting.cz/plzen
+ 420 732 408 769 (předseda)
+ 420 605 804 134 (místopřed.)