Plzeňští skauti pomáhají stavět školu v Africe

04.10.2010 22:59

Plzeň
Plzeňští skauti a skautky se i letos zapojují ve dnech 5. až 7. října do 7. ročníku celostátní sbírky „Postavme školu v Africe“ na pomoc školství v Etiopii. Zájemci mohou přispět v centru Plzně dvojicím skautů do zapečetěných kasiček, navštívit informační stánek v Kopeckého sadech, zúčastnit se divadelního představení či jednoho ze čtyř doprovodných koncertů, kde zahraje celkem šest hudebních skupin. Sbírku pořádá Junák – svaz skautů a skautek ČR ve spolupráci se společností Člověk v tísni. Vloni se podařilo v celé ČR vybrat 2 071 290 Kč, v Etiopii se dosud postavilo jedenáct škol.

„V Etiopii může do školy chodit pouze polovina dětí a negramotnost zde dosahuje 60 %. V některých venkovských třídách je najednou až 150 žáků, kterým chybí učebnice a vyučují je často učitelé bez potřebné kvalifikace. Některé děti dochází do školy více než 10 km,“ vyjmenovává problémy etiopského školství Petra Vacková, koordinátorka sbírky „Postavme školu v Africe“ v Plzni. „Pro většinu z nás jsou podmínky, ve kterých lidé v Etiopii žijí, naprosto nepředstavitelné. Proto, když vidím, že se i díky příspěvkům lidí z Plzně mohou děti místo v dřevěných a hliněných chýších učit v čistých světlých budovách, tak mi to přináší velkou radost a chuť do další práce. V loňském roce se nám díky štědrosti Plzeňanů podařilo přispět na stavbu škol částkou 36 tisíc korun a v podobný výsledek doufáme i letos,“ uzavírá Petra Vacková.

Pro veřejnost bude od úterý 5. října do čtvrtka 7. října v Kopeckého sadech na konci Františkánské ulice otevřen informační stánek, kde se mohou zájemci dozvědět informace o životě v Etiopii i o 11 školách, které byly dosud z výtěžku sbírky postaveny. Ve středu a čtvrtek 6. a 7. října se navíc budou v centru města pohybovat dvojice skautů, které budou vybírat příspěvky na sbírku do zapečetěných kasiček. Připraven je také bohatý doprovodný hudební a divadelní program na celý říjen. Veškerý výtěžek z těchto akcí putuje na konto projektu Postavme školu v Africe. Více informací o sbírce a celém projektu je možné najít na stránkách www.skolavafrice.cz. Příspěvky na etiopské školy lze také zasílat přímo na konto sbírky 222 444 555/0300 nebo prostřednictvím dárcovské SMS zaslané ve tvaru DMS AFRIKA na číslo 87777.

Doprovodné akce

  • Ve středu 6. října ve 20 hodin začíná benefiční koncert v Divadle pod lampou v Havířské ulici 11, při kterém vystoupí skupiny Behind the Barricade (metalcore/Plzeň) a Minute of Fame (post hardcore/Plzeň) a jejich hosté.
  • Ve čtvrtek 14. října ve 21 hodin v Buena Vista Club v Kollárově ulici 20 zahraje Stop Time Trio (blues-folk / Plzeň) a hosté.
  • Ve čtvrtek 21. října v Hospodě u Mrože v Barrandově ulici 7 čeká zájemce divadelní kus pojmenovaný Večer s Očním flirtem a hudebním překvapením.
  • Ve středu 27. října se v Hi-fi klubu na nám. Republiky 12 představí hudební skupiny Duo My Tři (folk, Plzeň) a Růže v trní (folk, Plzeň).
  • Ve čtvrtek 28. října v Buena Vista Club v Kollárově ulici 20 se mohou zájemci těšit na koncert skupiny Nebylo nás pět (alternative-progressive / Plzeň).


V Plzni se skautingu věnuje více než 1300 dětí i dospělých, kteří se sdružují ve 49 dětských oddílech a šesti klubech dospělých. Skauting nabízí dětem pestrý program a příležitost být členem týmu, prožívat s kamarády život naplno, rozvíjet se a hledat svůj životní směr. Kromě letních táborů a celoroční pestré oddílové činnosti skauti v Plzni například roznášejí o Vánocích Betlémské světlo nebo organizují sbírky Postavme školu v Africe a pořádají mnohé akce pro veřejnost – v září například akci Skauti dětem. Skautské hnutí v roce 2007 oslavilo 100 let své existence. Za tu dobu se rozrostlo do 216 zemí světa, má 40 milionů členů a v České republice prošlo skautskými oddíly na půl milionu lidí.

 

Tisková zpráva ke stažení

Vyhledávání

Kontakt

Junák - svaz skautů a skautek ČR, okres Plzeň-město Americká 29
301 00 PLZEŇ

www.skauting.cz/plzen
+ 420 732 408 769 (předseda)
+ 420 605 804 134 (místopřed.)