Nechte si umýt sklo a přispějte tak na pomoc nemocným leukémií

10.06.2009 00:00

Plzeň
Ve dnech 12.–13. června může veřejnost na několika čerpacích stanicích v Plzni potkat skauty a skautky v bílých tričkách. Ti zde budou během pátku a soboty umývat v rámci humanitárního projektu KAPKA přední skla přijíždějících automobilů, informovat o možnostech pomoci lidem nemocným poruchami krvetvorby a vybírat příspěvky do zapečetěných kasiček. KAPKA se letos koná již pojedenácté a zapojí se do ní několik stovek skautů a skautek ve více než 40 městech po celé republice.
Plzeňští skauti budou pod heslem „Společně proti leukémii“ pomáhat lidem s nemocemi krvetvorby na čerpacích stanicích ONO ve Studentské a Domažlické ulici, Agip v Částkově a Gerské ulici a OMV v Lidické ulici a v ulici U Prazdroje. Řidiči si v Plzni mohou nechat od skautů umýt přední sklo a za jejich službu přispět do kasiček v pátek od 10 do 18 hodin a v sobotu od 8 do 18 hodin. „KAPKA pro mě znamená příležitost pomáhat těm, kteří potřebují darovat alespoň kapku naděje na zdravý a aktivní život,“ říká k akci skautka Helena Jehličková, členka organizačního týmu KAPKY v Plzni.
Výtěžek sbírky putuje na konto Nadace pro transplantace kostní dřeně, která sbírku spolu s Junákem – svazem skautů a skautek ČR pořádá. Peníze budou využity na rozšiřování Českého národního registru dárců dřeně, který sdružuje dárce v naší republice. Ze zdrojů veřejného zdravotnictví jsou totiž hrazeny pouze samotné transplantace kostní dřeně, ne však tolik důležité další rozšiřování Registru.
Letos se akce koná již pojedenácté. Poprvé se KAPKA konala v roce 1998 pouze v Plzni, odkud se v dalších letech rozšířila do desítek měst a obcí po celé České republice. V loňském roce skauti a skautky na čerpacích stanicích v padesáti městech po celé zemi vybrali více než 600 000 Kč. Celková částka se tak za celou dobu trvání sbírky blíží k 6,5 milionům korun.
V Plzni se skautingu věnuje na 1 300 dětí i dospělých, kteří se sdružují ve 49 dětských oddílech a šesti klubech dospělých. Skauting nabízí dětem pestrý program a příležitost být členem týmu, prožívat s kamarády život naplno, rozvíjet se a hledat svůj životní směr. Kromě letních táborů a celoroční pestré oddílové činnosti skauti v Plzni například o Vánocích roznášejí Betlémské světlo, organizují sbírku Postavme školu v Africe a pořádají mnohé akce pro veřejnost. Ve dnech 4.-5. září 2009 chystají akci Skauti dětem – dva dny zábavy a soutěží pro školáky i předškoláky. Skautské hnutí v roce 2007 oslavilo 100 let své existence. Za tu dobu se rozrostlo do 216 zemí světa, má 40 milionů členů a v České republice prošlo skautskými oddíly na půl milionu lidí.

Více informací:
Jan Bernášek – koordinátor KAPKY v Plzni, tel.: 606 176 111
Šárka Prusíková-Sebránková – zástupkyně Nadace pro transplantace kostní dřeně, tel.: 602 685 768

 

TZ ke stažení

Vyhledávání

Kontakt

Junák - svaz skautů a skautek ČR, okres Plzeň-město Americká 29
301 00 PLZEŇ

www.skauting.cz/plzen
+ 420 732 408 769 (předseda)
+ 420 605 804 134 (místopřed.)